Tatra Jamal 38ESKT/375 - wozidło rodem z Czech
Test redakcyjny - Jazda próbna Tatrą Jamal 38ESKT/375 6x6 wozidło przemysłowe
Bez przegubu, ale...
Tatra zbudowana jest na sztywnej ramie, nie ma przegubu i do skrętu służy w niej zwykły układ kierowniczy. O kopalnianym przeznaczeniu pojazdu decyduje m.in. duży kiper wykonany w całości ze szwedzkich blach o podwyższonej wytrzymałości, który ma daszek chroniący kabinę operatora przed uszkodzeniem. Prześwit pojazdu wynosi 375 mm, a np. wozidło przegubowe Terex TA30 ma 405 mm – to jednak typowa maszyna budowlana, około dwa razy droższa od Tatry. Duże wymiary Jamala oznaczają utrudniony dostęp do kabiny, zwłaszcza że pierwszy stopień umieszczony jest za wysoko. Wysiadanie również nie należy do łatwych, dlatego że stopnie nie są widoczne z kabiny.
Kabina bez tunelu
Komfort i szybkość
Osiem cylindrów oszczędności
Plusy
Duży komfort jazdy. Wysoka prędkość jazdy do przodu. Dobre wyposażenie standardowe.
Minusy
Podstawowe dane techniczne wozidła Tatra Jamal 38ESKT/375 6x6
Dopuszczalna masa całkowita techn. 38.000 kg
Ładowność techn. 23.000 kg
Rozkład DMC na osie przednie / tylna zespolona 8.000 / 30.000 kg
Objętość skrzyni ładunkowej 14 m sześc.
Wymiary wewnętrzne skrzyni ładunkowej
długość 4.875 mm
szerokość 2.490 mm
wysokość burty 1.940 mm
Kąt wychylenia skrzyni 62 stopnie
Pojemność skokowa silnika 12.667 ccm
Moc maksymalna 367 KM przy 1.800-1.850
Maksymalny moment obrotowy 1.850 Nm przy 1.000 obr/min